Czym jest guz mózgu ?
Guz mózgu jest to nowotwór ośrodkowego układu nerwowego. Przyczyny jego powstawania mogą być różne, tak samo jak przebieg i tempo rozwoju. Objawy zależne są od jego umiejscowienia i charakteru – łagodny lub złośliwy. Wszystkie guzy mózgu wymagają stałej obserwacji i pilnego leczenia.
Rodzaje guzów mózgu wg WHO
- neuroepitelialne,
- nerwów czaszkowych i nerwów rdzeniowych,
- opon mózgowia,
- chłoniaki,
- pochodzące z pierwotnych komórek rozrodczych,
- okolic siodła tureckiego,
- przerzutowe.
Przyczyny powstawania guza mózgu
Dokładne przyczyny powstawania złośliwych nowotworów mózgu pozostają nieznane. Nie ma przekonujących dowodów na wpływ różnych karcynogenów na ich powstawanie. Wyróżniamy jednak kilka prawdopodobnych przyczyn:
- jednym czynnikiem o potwierdzonym i udowodnionym znaczeniu w etiologii pierwotnych nowotworów złośliwych OUN jest promieniowanie jonizujące,
- do prawdopodobnych, ale nie udowodnionych czynników zaliczane są: pestycydy, herbicydy, substancje petrochemiczne, nitrozoaminy, chlorek poliwinylu, pole elektromagnetyczne, przebyte urazy mózgu,
- czynnikiem mogącym wpływać na rozwój i stanowić przyczynę guzów zwłaszcza oponiaków, gwiaździaków i mięsaków jest przebyte leczenie promieniowaniem jonizującym,
- stwierdzono wzrastającą częstość występowania u chorych z zakażeniem HIV,
- czynniki związane ze stylem życia zwiększające aktywność wolnych rodników: stres, zła dieta, brak aktywności fizycznej, używki.
Jakie są objawy guza mózgu ?
Objawy kliniczne występowania guza mózgu mogą się znacząco różnić u każdego z pacjentów. Zależą głównie od dokładnej lokalizacji guza w czaszce, tempa i sposobu jego wzrostu.
Objawy ogólne:
- bóle głowy,
- nudności, wymioty,
- zaburzenia pamięci,
- osłabienie sprawności umysłowej,
- dolegliwości neurologiczne,
- napady padaczkowe.
Objawy związane z lokalizacją:
- niedowład,
- zaburzenia mowy,
- zaburzenia czucia,
- objawy móżdżkowe – zaburzenia chodu i równowagi, niezborność (niezgrabność) ruchów nazywana fachowo ataksją i obniżone napięcie mięśniowe,
- ogniskowe napady padaczkowe,
- uszkodzenie nerwów czaszkowych.
Leczenie
Szybkie wykrycie guza mózgu daje szansą na łatwiejsze leczenie i lepsze rokowania. Leczenie zależne jest od stopnia złośliwości nowotworu. W przypadku łagodnych zmian wykorzystuje się głównie metody chirurgiczne, radiochirurgiczne oraz radioterapię, przy złośliwych – łączone są metody zachowawcze z zabiegowymi.
Rehabilitacja po operacji
Formą rehabilitacji stosowaną po operacji guza mózgu jest rehabilitacja neurologiczna, obejmująca szereg działań, których celem jest optymalizacja udziału i funkcjonowania danej osoby w społeczeństwie. Wcześnie rozpoczęta może pomóc w odzyskaniu sprawności funkcjonalnej lub znacznie ograniczyć negatywne skutki schorzeń. Kompleksowa rehabilitacja neurologiczna obejmuje działania specjalistów z różnych dziedzin: fizjoterapeuty, psychologa, neurologopedy, lekarza rehabilitacji, a w przypadku obecności schorzeń współistniejących – także innych specjalistów.