Promieniowanie podczerwone (SOLLUX)
Promieniowanie podczerwone (SOLLUX) w fizykoterapii to skuteczna metoda terapeutyczna, która przyczynia się do poprawy zdrowia i komfortu pacjenta poprzez wykorzystanie ciepła do stymulacji procesów leczniczych.
Naświetlanie promieniami podczerwonymi Łomianki
Promieniowanie podczerwone (IR) w rehabilitacji to metoda terapeutyczna polegająca na wykorzystaniu ciepła wytwarzanego przez fale elektromagnetyczne o długości od 760 nm do 1 mm. Główne działanie opiera się na generowaniu ciepła, które przenika tkanki na różną głębokość, co prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, poprawy krążenia i stymulacji procesów metabolicznych. Stosowane jest w celu redukcji bólu, rozluźnienia mięśni, poprawy gojenia ran oraz regeneracji tkanek. Jest szczególnie przydatne w terapii bólu mięśniowo-stawowego, kontuzji oraz stanów zapalnych.
Czym jest promieniowanie podczerwone?
-
Promieniowanie podczerwone dzieli się na: IR-A, IR-B i IR-C.
- IR-C (3000 nm–1 mm) – promieniowanie podczerwone o najdłuższych falach i umiarkowanym efekcie termicznym (wnikające w naskórek),
- IR-B (1400–3000 nm) – promieniowanie podczerwone penetrujące 1-3mm w głąb tkanek, umiarkowany efekt termiczny (wnikające w głąb skóry właściwej),
- IR-A (760–1400 nm) – promieniowanie podczerwone o najkrótszych falach i głębokim efekcie termicznym (wnikające w głąb tkanki podskórnej).
Terapia podczerwienią przy użyciu lampy Sollux (IR) – na czym polega?
Podczerwień przenika powierzchnię skóry na głębokość od kilku milimetrów do kilku centymetrów, w zależności od długości fali. Główne działanie polega na generowaniu ciepła w tkankach, co prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, poprawy ukrwienia oraz stymulacji procesów metabolicznych w obszarze poddanym terapii. Efekt rozluźnienia jest bardzo powszechnie wykorzystywany w gabinetach fizykoterapeutycznych jako faza przygotowawcza do masażu zarówno leczniczego i relaksacyjnego.
Procedura naświetlania
Do zabiegu z użyciem lampy SOLLUX Pacjent powinien zdjąć wszelkie ozdoby z ciała i odsłonić naświetlaną okolicę. Skóra w miejscu zabiegu powinna być czysta, odtłuszczona i sucha. Pacjent po przybraniu odpowiedniej stabilnej i wygodnej pozycji zakłada specjalne okulary ochronne. Czas zabiegu wynosi do 20 minut z przygotowaniem. Dawka określana jest zgodnie z subiektywnymi odczuciami pacjenta, który powinien czuć przyjemne ciepło. Odległość lampy od skóry w przypadku naświetlania miejscowego to około 30-50 cm, a przy naświetlaniu ogólnym 100 cm od ciała.
Rodzaje filtrów
Filtr fioletowy – wykazuje działanie: łagodzące, uspokajające i przeciwbólowe. Stosowany w przypadku odmrożeń twarzy, zapalenia nerwu trójdzielnego, trądziku różowatego, krwawych wysięków w stawach, cukrzycy, nerwobólów, przeczulic czy do suchej skóry i wrażliwej.
Filtr czerwony – charakteryzuje się silnym działaniem przeciwzapalnym oraz działa pobudzająco na psychikę i przyspiesza ustępowanie zmian skórnych powstałych w przebiegu odry lub półpaśca. Stosuje się go do leczenia bezkrwawych wysięków, trądziku pospolitego, czyraczności, niedoczynności męskich i żeńskich gruczołów płciowych, wszelkich stanów zapalnych oraz źle gojących się ran, a także w celu zmniejszenia napięcia mięśni przed zabiegami fizjoterapeutycznymi.
Wskazania
Wskazania do stosowania IR-A:
- rozluźnienie mięśni przed terapią manualną,
- stany wzmożonego napięcia mięśniowego,
- nagrzewanie stawów zmienionych chorobowo przed ćwiczeniami,
- podostre i przewlekłe stany zapalne stawów,
- przykurcze,
- blizny,
- zrosty.
Wskazania do stosowania IR-B:
- nerwobóle,
- przeczulice,
- powierzchniowe dolegliwości bólowe,
- powierzchniowe stany zapalne przewlekłe lub podostre.
Jakie są przeciwwskazania do stosowania lampy Sollux?
- ostre stany zapalne,
- zaburzenia krążenia obwodowego,
- skłonność do krwawienia,
- ostre choroby gorączkowe, w tym wczesny okres choroby przeziębieniowej,
- schorzenia przewlekłe, takie jak gruźlica, choroby nerek, wątroby, niedokrwistość, choroba nowotworowa,
- padaczka,
- ciąża,
- obrzęki o nieustalonej etiologii.
Jak terapia podczerwienią przy użyciu lampy Sollux (IR) wpływa na organizm?
Terapia podczerwienią przy użyciu lampy Sollux (IR) wpływa na organizm poprzez dostarczanie ciepła do tkanek, co prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, poprawy krążenia i zwiększenia dostarczania tlenu oraz substancji odżywczych. W efekcie zmniejsza się napięcie mięśniowe, łagodzone są bóle mięśniowo-stawowe, przyspieszona zostaje regeneracja tkanek i gojenie ran. Działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo oraz relaksująco, poprawiając ogólną kondycję leczonego obszaru.
Naświetlanie promieniami podczerwonymi – kiedy warto zdecydować się na zabieg?
Naświetlanie promieniami podczerwonymi warto zastosować w przypadku bólów mięśniowo-stawowych, napięcia mięśniowego, stanów zapalnych, przewlekłych schorzeń reumatycznych, kontuzji oraz problemów z krążeniem. Zabieg wspomaga regenerację tkanek, przyspiesza gojenie się ran, łagodzi ból i poprawia ukrwienie. Jest szczególnie polecany w terapii pourazowej, przy napięciach mięśniowych oraz w leczeniu dolegliwości związanych z układem mięśniowo-szkieletowym.
Promieniowanie podczerwone ma duże zastosowanie jako zabieg wstępny przed relaksacją poizometryczną i stretchingiem mięśni, zabiegami mobilizacji stawów i redresjami w przykurczach łącznotkankowych, masażem ręcznym i ćwiczeniami kinezyterapeutycznymi. Przekrwienie i podwyższenie temperatury skóry poprawiają jej przewodnictwo elektryczne, co jest wskazaniem do wykonywania naświetlań przed zabiegami elektroterapii.
Bezpieczna terapia SOLLUX dla dzieci: skuteczna metoda leczenia i regeneracji
Terapia promieniowaniem podczerwonym SOLLUX jest bezpieczną i skuteczną metodą stosowaną również u dzieci – wspomaga leczenie stanów zapalnych oraz przyspiesza regenerację tkanek. Dzięki swoim właściwościom termicznym, naświetlania promieniowaniem podczerwonym poprawiają krążenie i ułatwiają rehabilitację młodych pacjentów.Naświetlanie lampą sollux – jak przygotować się do zabiegu
Na kilka godzin przed zabiegiem warto unikać sauny, solarium czy gorących kąpieli, aby uniknąć nadmiernego przegrzania organizmu, ponieważ lampa SOLLUX również generuje ciepło. Obszar, który ma być poddany naświetlaniu, powinien być czysty i suchy. Przed zabiegiem należy usunąć kosmetyki, kremy lub maści, które mogą wpłynąć na skuteczność terapii lub prowadzić do reakcji alergicznych. Należy unikać stosowania substancji drażniących na skórę w dniu zabiegu. Na sam zabieg warto ubrać się w luźne i wygodne ubrania, które łatwo odsłaniają obszar, który ma być naświetlany.