Promieniowanie podczerwone (SOLLUX)
Promieniowanie podczerwone dzieli się na IR-A, IR-B i IR-C
- IR-C (3000 nm–1 mm) – promieniowanie podczerwone o najdłuższych falach i umiarkowanym efekcie termicznym (wnikające w naskórek)
- IR-B (1400–3000 nm) – promieniowanie podczerwone penetrujące 1-3mm w głąb tkanek, umiarkowany efekt termiczny (wnikające w głąb skóry właściwej)
- IR-A (760–1400 nm) – promieniowanie podczerwone o najkrótszych falach i głębokim efekcie termicznym (wnikające w głąb tkanki podskórnej)
Przegrzewanie tkanek odbywa się poprzez promieniowanie (radiację) bez kontaktu bezpośredniego i przewodzenia (kondukcji) energii.
Promieniowanie w zakresie IR-A i IR-B skutecznie oddziałuje na rozluźnienie mięśni oraz zwiększa lokalne ukrwienie. Efekt ten przekłada się na poprawę dożywienia tkanek, zwiększenie metabolizmu i odprowadzania produktów przemiany materii. Efekt rozluźnienia jest bardzo powszechnie wykorzystywany w gabinetach fizykoterapeutycznych jako faza przygotowawcza do masażu zarówno leczniczego i relaksacyjnego.

Naświetlania promieniowaniem podczerwonym mają duże zastosowanie jako zabieg wstępny przed relaksacją poizometryczną i stretchingiem mięśni, zabiegami mobilizacji stawów i redresjami w przykurczach łącznotkankowych, masażem ręcznym i ćwiczeniami kinezyterapeutycznymi. Przekrwienie i podwyższenie temperatury skóry poprawiają jej przewodnictwo elektryczne, co jest wskazaniem do wykonywania naświetlań przed zabiegami elektroterapii.
Aplikacja promieniowania w zakresie IR-A powoduje rumień cieplny – miejscowy odczyn występujący na skórze, spowodowany rozszerzeniem naczyń krwionośnych. Polega on na nierównomiernym zaczerwienieniu skóry, powstaje podczas naświetlania i znika w krótkim czasie po zabiegu.) – promieniowanie podczerwone o najkrótszych falach i głębokim efekcie termicznym (wnikające w głąb tkanki podskórnej)
Wskazania do stosowania IR-A:
- Rozluźnienie mięśni przed terapią manualną
- Stany wzmożonego napięcia mięśniowego
- Nagrzewanie stawów zmienionych chorobowo przed ćwiczeniami
- Podostre i przewlekłe stany zapalne stawów
- Przykurcze
- Blizny
- Zrosty
Wskazania do stosowania IR-B:
- Nerwobóle
- Przeczulice
- Powierzchniowe dolegliwości bólowe
- Powierzchniowe stany zapalne przewlekłe lub podostre
Przeciwwskazania
- ostre stany zapalne
- zaburzenia krążenia obwodowego
- skłonność do krwawienia
- ostre choroby gorączkowe, w tym wczesny okres choroby przeziębieniowej
- schorzenia przewlekłe, takie jak gruźlica, choroby nerek, wątroby, niedokrwistość, choroba nowotworowa
- padaczka
- ciąża
- obrzęki o nieustalonej etiologii
Zabiegi

INDIBA
INDIBA® to opatentowana, całkowicie bezpieczna i klinicznie sprawdzona technologia regeneracji tkanek. To jedyna na świecie technologia wykorzystująca System Proionic®.

Terapia uroginekologiczna
Fizjoterapia uroginekologiczna zajmuje się profilaktyką i leczeniem dysfunkcji w obrębie miednicy.

Terapia manualna
Kinezyterapia jest działem fizjoterapii opierającym się na leczeniu ruchem.

Laser wysokoenergetyczny i biostymulacyjny
Światło laserowe powoduje aktywację łańcucha oddechowego i zapoczątkowuje procesy zwiększające produkcję ATP.

Fala uderzeniowa
Fala uderzeniowa rozchodzi się w tkankach, umożliwiając leczenie schorzeń zlokalizowanych powierzchniowo i procesów patologicznych w tkankach głębszych.

Pole magnetyczne
Magnetoterapia wykorzystuje pozytywne oddziaływanie zmiennego pola magnetycznego o niskich częstotliwościach na organizm.

Ultradźwięki
Wpływ jaki ultradźwięki wywierają na organizm, czyni z sonoterapii znakomitą metodę fizykoterapii o działaniu miejscowym i ogólnoustrojowym. Zabiegi sonoterapii są szczególnie cenione za pozytywne efekty terapeutyczne w postaci działania przeciwbólowego oraz regeneracyjnego.

Elektroterapia
Elektrolecznictwo to dziedzina fizykoterapii obejmująca leczenie schorzeń układu nerwowo-mięśniowego za pomocą prądów o różnych kształtach przebiegów, o różnej częstotliwości i natężeniu, a także modulowanych zarówno w amplitudzie jak i częstotliwości.

SOLLUX
Naświetlania promieniowaniem podczerwonym mają duże zastosowanie jako zabieg wstępny przed relaksacją poizometryczną i stretchingiem mięśni, zabiegami mobilizacji stawów i redresjami w przykurczach łącznotkankowych, masażem ręcznym i ćwiczeniami kinezyterapeutycznymi.