Lipodystrofia (GLD), czyli cellulit

lipodystrofia (GLD) cellulit

Czym jest?

Lipodystrofia (GLD) jest efektem nieprawidłowego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej lub nagromadzenia się wody w organizmie, prowadzących do zmian w tkance podskórnej. Z rozrastających się komórek powstają grudki, które w zależności od stopnia zaawansowania mogą być widoczne gołym okiem lub dopiero po ściśnięciu fałdu skóry. Cellulit ze względu na charakterystyczny wygląd, nazywany jest potocznie „skórka pomarańczową”.

Dotyka większości kobiet na świecie, ponieważ ściśle wiąże się z gospodarką hormonalną, a dokładnie z wydzielaniem estrogenów. Nie ma znaczenia, ani wiek, ani rozmiar – często z tym problemem borykają się również kobiety o szczupłej budowie ciała.

Powstawanie cellulitu

Cellulit tworzy się z powodu ucisku komórek tłuszczowych (adipocytów), które powiększając się napierają na naczynia krwionośne i limfatyczne. W wyniku czego dochodzi o miejscowego osłabienia krążenia krwi. Zaburzenia przepływu prowadzą następnie do dysfunkcji przemiany materii w komórkach. Zaczynają mieć one trudności w przyswajaniu tleniu i składników odżywczych, jak również w unormowanym wydalaniu toksyn. Nieusunięte produkty przemiany materii zaczynają razem z wodą zalegać w tkankach, wywierając nacisk na tkankę łączną i ostatecznie przyjmując formę, którą znamy pod pojęciem cellulitu. Z czasem ucisk ten może stać się przyczyną bólu.

Przyczyny powstawania

Do najczęściej wymienianych przyczyn cellulitu zaliczamy:

  • siedzący tryb życia i małą aktywność fizyczną
  • noszenie zbyt ciasnych ubrań
  • palenie papierosów
  • nadwagę
  • duże wahania wagi (także w okresie ciąży i po niej)
  • złą dietę (głównie nadmiar soli i cukru)
  • przewagę estrogenów przy niedoborze progesteronu
  • problemy z układem krążenia
  • wady postawy, które powodują ucisk uniemożliwiający właściwe ukrwienie kończyn.

Stopnie rozwoju

Rozwój „skórki pomarańczowej” możemy podzielić na cztery etapy, ze względu na charakterystyczne nasilenie objawów:

  • Stopień Pierwszy – cellulit widoczny jest wyłącznie po ściśnięciu skóry. Zdrowa tkanka nie wykazuje przy takiej czynności żadnych widocznych deformacji. Powiększone komórki tłuszczowe są widoczne w formie delikatnych grudek.
  • Stopień Drugi – cellulit może być zupełnie niewidoczny podczas leżenia, ale ujawnia się spadkiem elastyczności skóry w pozycji stojącej. Podczas ściśnięcia fałdy widoczne są nie tylko drobne grudki, ale ogólna struktura podobna do skórki pomarańczy.
  • Stopień Trzeci – cellulit ujawnia się bez ściskania. Powiększone komórki tłuszczowe są wyraźnie widoczne zarówno w pozycji stojącej, jak i leżącej. Skóra często jest blada i charakterystycznie pofałdowana.
  • Stopień Czwarty – cellulit objawia się poprzez bardzo wyraźne zmiany skóry. Tkanka jest nieelastyczna, trzęsie się, posiada nieregularną strukturę. Najbardziej uciążliwym objawem staje się ból, ponieważ tkanki są bardzo tkliwe i występuje ucisk na zakończenia nerwowe.

Rodzaje cellulitu

Wyróżniamy trzy rodzaje cellulitu, a dokładne określenie jego typu pozwala na dobranie odpowiednich metod leczenia.

  • cellulit tłuszczowy – nazywany „cellulitem miękkim”. Wywołany jest przez nagromadzenie komórek tłuszczowych zazwyczaj u osób, które nie uprawiają aktywności fizycznej lub przybierają na wadze w bardzo krótkim czasie. Rozrost komórek tłuszczowych, powoduje uciskanie na naczynka i blokuje sprawne usuwanie z organizmu toksyn oraz nagromadzonej wody. Objawia się zwykle nierównościami na skórze i uczuciem obrzmienia.
  • cellulit wodny – inaczej „cellulit twardy”. Powstaje w wyniku nieprawidłowej cyrkulacji krwi i limfy, przez co zaburzony zostaje proces usuwania z ciała wody i toksyn. Ten rodzaj cellulitu dotyka często osoby nie mające problemów z wagą. Wpływ na jego powstawanie mają również zmiany hormonalne.
  • cellulit cyrkulacyjny – będący połączeniem obu powyższych problemów. Głównie narażone są na niego osoby, spędzające dużo czasu w pozycji siedzącej, bez odpowiedniej aktywności ruchowej i z nadprogramowymi kilogramami.

Co robić żeby pozbyć się cellulitu?

Ważnym aspektem jest zmiana diety oraz zwiększenie aktywności fizycznej. Warto także rozważyć stosowanie odpowiednich kosmetyków oraz wybranie się na profesjonalne zabiegi, ponieważ problem cellulitu bierze się z ucisku tkanki łącznej, a więc procesu, który zachodzi pod powierzchnią skóry. Dlatego też, żadne kremy nie są w stanie poradzić sobie z usunięciem toksyn zalegających w organizmie. Stosowanie zabiegów stymulujących wspiera działanie preparatów i pozwala na głębsze wnikanie substancji aktywnych, a przy tym usprawnia krążenie i przyspiesza metabolizm.

Pielęgnacja w domu

Część zabiegów można wykonać w domowym zaciszu, są to m.in.:

  • peelingi – czyli masowanie skóry z wykorzystaniem produktów złuszczających i działających stymulująco na układ krwionośny, rozszerza to naczynia i usprawnia przepływ krwi. Pozwala na normowanie procesów w tkance podskórnej i usuwanie zalegających toksyn.
  • naprzemienne polewanie skóry zimną i ciepłą wodą – powoduje to mechaniczne obkurczanie i rozszerzanie się naczyń krwionośnych, co również sprzyja przyspieszeniu procesów usuwających toksyny z organizmu
  • szczotkowanie na sucho – masaż szczotką daje efekt ujędrnienia skóry, rozgrzewa ją i jak poprzednie metody pozwala na poprawę ukrwienia skóry.

Zabiegi profesjonalne

Warto skorzystać z profesjonalnych zabiegów w celu redukcji cellulitu, takich jak:

Zabiegi powinny być wykonywane w regularnych odstępach czasu i najlepiej w serii 5, aby przynieść najbardziej optymalne rezultaty. Należy jednak mieć na uwadze, że każdy organizm inaczej reaguje na daną terapię, dlatego też otrzymane efekty mogą różnić się w zależności od indywidualnych i swoistych cech organizmu pacjenta.

Zobacz nasze inne wpisy

Rozejście spojenia łonowego

Rozejście spojenia łonowego to stan, w którym dochodzi do nieprawidłowego rozsunięcia kości łonowych, w wyniku czego powiększa się odległość między...

czytaj dalej

Terapia blizny

Blizny powstają w wyniku naturalnego procesu gojenia się rany, który prowadzi do połączenia uszkodzonych tkanek. Warto zadbać o nie jak...

czytaj dalej