Jakie zabiegi stosujemy przy problemach z kręgosłupem lędźwiowym?

W przypadku rehabilitacji wszelkich schorzeń związanych z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa dobrym uzupełnieniem terapii jest zastosowanie zabiegów fizykoterapeutycznych z użyciem nowoczesnych urządzeń. Przed rozpoczęciem terapii ważne jest dokładne zdiagnozowanie problemu przez lekarza lub fizjoterapeutę. Regularne sesje fizykoterapii, połączone z odpowiednimi ćwiczeniami domowymi oraz terapią, mogą znacząco przyczynić się do poprawy komfortu życia osób borykających się z problemami kręgosłupa lędźwiowego.

Zabiegi fizykoterapeutyczne przy leczeniu kręgosłupa lędźwiowego

Elektroterapia – wykorzystuje prąd elektryczny do redukcji bólu, stymulacji mięśni, poprawy krążenia krwi i przyśpieszenia gojenia się tkanek. W przypadku kręgosłupa lędźwiowego elektroterapia może być szczególnie skuteczna w łagodzeniu objawów bólowych i poprawie funkcji mięśni lędźwiowych.

Rodzaje elektroterapii:

  • TENS (Transkutanna Elektryczna Stymulacja Nerwów) – wykorzystuje niski poziom prądu elektrycznego, który jest przekazywany przez elektrody umieszczone na skórze w okolicach występowania bólu. Ma to na celu blokowanie przekazywania sygnałów bólowych do mózgu i stymulację wydzielania endorfin, które są naturalnymi środkami przeciwbólowymi.
  • NMES (Neuromuskularna Elektryczna Stymulacja Nerwów) – jest używane do stymulacji mięśni w celu wzmocnienia lub przywrócenia ich funkcji. Jest to szczególnie przydatne w przypadku pacjentów z osłabionymi mięśniami lędźwiowymi, którzy potrzebują wsparcia w ćwiczeniach rehabilitacyjnych.
  • Interferencja Elektryczna – wykorzystuje dwie fale prądowe, które się krzyżują, aby stworzyć efekt przeciwbólowy i stymulować mięśnie.

Cel stosowania elektroterapii w leczeniu kręgosłupa lędźwiowego:

  • łagodzenie bólu,
  • poprawa funkcji mięśni,
  • poprawa krążenia krwi.

Ultradźwięki – ten rodzaj terapii wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które przenikają do głębszych warstw tkanek i mogą być stosowane w celu złagodzenia bólu, poprawy krążenia krwi i przyspieszenia procesu gojenia się.

Mechanizm działania ultradźwięków – terapia ultradźwiękowa działa na zasadzie mechanizmu mikromasażu. Fale dźwiękowe wytwarzane przez głowicę ultradźwiękową docierają do tkanki, gdzie powodują cykliczne rozprężanie i kurczenie tkanek, co z kolei stymuluje mikrokrążenie i przepływ krwi w obszarze leczenia. Poprawia to zaopatrzenie tkanek w tlen i składniki odżywcze, co może przyspieszyć procesy gojenia.

Cel stosowania ultradźwięków w leczeniu kręgosłupa lędźwiowego:

  • łagodzenie bólu,
  • redukcja stanu zapalnego,
  • zmniejszenie sztywności mięśni,
  • przyspieszenie procesu gojenia.

Laseroterapia – to terapia, która wykorzystuje promieniowanie laserowe o odpowiedniej długości fali do leczenia bólu i stymulacji procesów gojenia w tkankach.

Mechanizm działania laseroterapii – działa na zasadzie fotobiomodulacji. Promieniowanie laserowe o odpowiedniej długości fali jest absorbowane przez komórki tkanek, co prowadzi do zwiększonej produkcji energii komórkowej w postaci adenosynotrifosforanu (ATP). To z kolei może przyspieszyć procesy gojenia, zmniejszyć stan zapalny i łagodzić ból.

Cel stosowania laseroterapii w leczeniu kręgosłupa lędźwiowego:

  • łagodzenie bólu,
  • redukcja stanu zapalnego,
  • przyspieszenie procesu gojenia.

Sollux (promieniowanie podczerwone)to elektryczna lampa lecznicza, emitująca niewidzialne dla oka promieniowanie podczerwone, które wnika głęboko w ludzkie tkanki. Światło lampy sollux natychmiast redukuje napięcie mięśni, rozszerza naczynia krwionośne i sprawia, że krew w naszym organizmie zaczyna szybciej krążyć.

Promieniowanie podczerwone dzieli się na: IR-A, IR-B i IR-C.

  • IR-C (3000 nm–1 mm) – promieniowanie podczerwone o najdłuższych falach i umiarkowanym efekcie termicznym (wnikające w naskórek)
  • IR-B (1400–3000 nm) – promieniowanie podczerwone penetrujące 1-3 mm w głąb tkanek, umiarkowany efekt termiczny (wnikające w głąb skóry właściwej)
  • IR-A (760–1400 nm) – promieniowanie podczerwone o najkrótszych falach i głębokim efekcie termicznym (wnikające w głąb tkanki podskórnej).

Cel stosowania promieniowania podczerwonego w leczeniu kręgosłupa lędźwiowego:

  • rozluźnienie mięśni,
  • lokalne zwiększenie ukrwienia (dożywienie tkanek, zwiększenie metabolizmu)
  • jako faza przygotowawcza do zabiegów manualnych.

Podsumowanie

Zabiegi fizykoterapeutyczne mogą stanowić skuteczne narzędzie w leczeniu bólu oraz wspomagać rehabilitację kręgosłupa lędźwiowego, ale powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami i pod nadzorem specjalisty. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii, zawsze należy skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, aby ocenić odpowiednio swoje potrzeby i możliwości.

Zobacz nasze inne wpisy

Rozejście spojenia łonowego

Rozejście spojenia łonowego to stan, w którym dochodzi do nieprawidłowego rozsunięcia kości łonowych, w wyniku czego powiększa się odległość między...

czytaj dalej

Terapia blizny

Blizny powstają w wyniku naturalnego procesu gojenia się rany, który prowadzi do połączenia uszkodzonych tkanek. Warto zadbać o nie jak...

czytaj dalej